معرفی | جشنواره

در جهان امروز پيشرفت و توسعه كشورها بر مبناي علم و دانش استوار است. پژوهش و توليد علم و فناوري از مهمترين عناصر رشد و توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، صنعتي و سياسي كشور به حساب مي‌آيد. توفيق در اين زمينه‌ها در صورتي محقق مي‌شود كه در برنامه‌ريزي‌هاي هدفمند و كلان كشور، توجه مناسبي به امر پژوهش و فناوري صورت پذيرد. تاكنون كشوري در جهان ديده نشده است كه بدون توسعه همه جانبه علمي به توسعه اقتصادي و صنعتي برسد. بنابراين لازم است پژوهش و فناوري به عنوان يك مسأله حياتي و نيروي محركه پيشرفت و توسعه پايدار و رسيدن به رفاه و استقلال واقعي جامعه در اولويت قرار گيرد. جشنواره ملی یک ایده یک دنیا با شعار حمایت از کالای ایرانی با رویکرد تجاری سازی و ایجاد انگیزه و ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران و مخترعان و همچنین ترویج و توسعه فن آفرینی , خلاقیت و نوآوری , معرفی فن افرینان و ایجاد فضای مناسب جهت تعامل در میان فعالان عرصه های مختلف فن آفرینی در تاریخ 18 بهمن ماه 97 در پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار و پس از اولین دوره ملی در دوره دوم در سطح بین المللی با عنوان جشنواره بین المللی اختراعات خیام برگزارشود.

در همین راستا مخترعین و پژوهشگران ایرانی برای ایفای نقش و مسئولیت خود در جهت تحکیم جایگاه علمی و پژوهشی در میان دانشگاه‌ها و آموزش از راه دور دنیا به گسترش رشد و تعالی تقوی و فضائل انسانی، ارتقاء علمی و پژوهشی، تعمیق جنبش نرم افزاری، امید بخشیدن و گسترش دامنه دانش، یادگیری در همه جا، همه وقت و برای همه در محیطی ایمن و مبتنی بر عدالت در راستای سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی و جهانی اهتمام می‌ورزند.

با توجه به اهداف کیفی و کمی و پیرو فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص اینکه " اگر قدرت می خواهیم، اگر عزت می خواهیم، اگر این را میخواهیم که ما مرجع مراجعات کشورها و دولت ها باشیم، نه اینکه انها مرجع مراجعات ما باشند، باید علم را تقویت کنیم." در همین راستا اهدافی که در ادامه به آن می پردازیم را دنبال خواهیم کرد .

-->