Image Description

دیداربا امام جمعه و نماینده ولی فقیه استان اصفهان

  • یکشنبه 29 دی 1398
  • /
  • 437

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در دیدار مسئولان جشنواره علمی و بین‌المللی خیام اظهار داشت: در میان جوانان کشور ظرفیت‌های بزرگ از نظر علمی و نخبگان علمی‌ای وجود دارند که طرح‌های بسیار خاص و کاربردی ارائه دادند و لازم است از آنان حمایت شود. 
وی با تأکید بر ضرورت پیوند صنعت و جامعه علمی و نخبگانی کشور افزود: دفتر این جشنواره باید بتواند ارتباط طرح‌ها و اختراعات را با صنایع ایجاد کند تا مشکلات صنعت برطرف شود، البته جشنواره‌های علمی باید بتوانند این پیوند را ایجاد کنند. 
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان عنوان کرد: دبیرخانه این جشنواره باید تبلیغات بیشتری داشته باشد تا نخبگان و کسانی که ایده و طرح دارند بتوانند به راحتی با این جشنواره مرتبط شوند، از سوی دیگر مسئولان جشنواره زمینه‌ای را فراهم کند که طرح‌ها به دستگاه‌های مختلف و مسئول معرفی و بررسی شود. 
وی با بیان اینکه باید از فرصت‌ها برای خودکفایی کشور در مسائل مختلف بهره برد، گفت: تحریم‌ها سازندگی دارد زیرا در زمان تحریم چون محروم از آنچه می‌خواهیم هستیم، دست و پا می‌زنیم که بسازیم و مستقل شویم. 
آیت‌الله طباطبایی نژاد گفت: رهبر انقلاب همواره تأکید دارند که جوانان باید مشکلات کشور را برطرف کنند و حتی تأکیدات ایشان به گونه ای است که برخی اتهام می‌زنند که ایشان، در حال پیر زدایی هستند، رهبر انقلاب اسلامی باور دارند که جوانان می‌توانند مشکلات کشور را برطرف کنند. 
مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری  در این دیدار اظهار داشت: رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم بر موضوع علم تأکید داشتند و لازم است به گونه ای برنامه‌ریزی شود که توانمندی‌های نخبگان کشور شناسایی و حمایت شود. 

 

دکتر خالد گمار  افزود: جشنواره اختراعات مختلفی در کشور وجود دارد اما ارتباط صنعت با دانشگاه و حتی مدارس را شکل نداده است، ما در این جشنواره تلاش می‌کنیم که این ارتباط شکل بگیرد. 

وی با بیان اینکه این جشنواره سال گذشته در تهران برگزار شد و امسال در اصفهان برگزار می‌شود، گفت: یکی از امتیازات جشنواره خیام، کسر خدمت است؛ اگر کسی، اختراعی که منجر به برطرف شدن معضلی از کشور و یا رفع وابستگی شود کسر خدمت اعمال می‌شود.  
مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری  با بیان اینکه اصفهان این ظرفیت را دارد که نخبگان علمی جهان اسلام را جذب کند، تصریح کرد: ما هیچ‌گاه مدرک تحصیلی را ملاک دریافت اختراعات و ایده‌ها نگذاشتیم، به عنوان مثال کارگر فولاد مبارکه طرحی را داد و ما حمایت کردیم و امروز آن طرح در فولاد مبارکه اجرا شده و آسیب‌ها را برطرف کرده است.

 

دبیر جشنواره بین المللی خیام در این دیدار اظهار داشت : عنوان جشنواره سال گذشته یک ایده یک دنیا بوده که پس از دریافت مجوز برگزاری رویداد بین المللی و همکاری سایر کشورها شورای سیاست گذاری تصمیم به تغییر نام جشنواره بین المللی خیام نمودند و پیرو فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص اینکه " اگر قدرت می خواهیم، اگر عزت می¬خواهیم، اگر این را می¬خواهیم که ما مرجع مراجعات کشورها و دولت ها باشیم، نه اینکه آنها مرجع مراجعات ما باشند، باید علم را تقویت کنیم، و این ممکن و عملی است." در تلاشیم امسال با حمایت جنابعالی و همچنین همکاری مستقیم آقای دکتر گمار مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری   استان این امر مهم را اجرا نماییم.

-->