قوانین | جشنواره بین المللی خیام

ایده، اختراع و نوآوری

تعاریف

ایده : اثر ذهنی که راهکار بهتر و با ارزش تر برای حل مسئله موجود و یا بهبود در عملکرد را داشته و دارای گام ابتکاری باشد و مهمترین عنصر در یک فرایند خلاق، ابداع یا بی نظیر بودن است، خلق کردن و یا به وجودآوردن چیزي نو اعم ازراه حلی نو براي یک مساله و روش یا ابزاري نو را ایده نام گذاری می کنیم.

اختراع : ارائه راه حل جدید برای حل یک مشکل فنی که ممکن است به ساخت دستگاه، محصول، روش و یا فرآند کاملا جدید مربوط باشد و یا ممکن است فقط بهبود جزئی در محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد که قبلا مورد استفاده بوده است را اختراع نام گذاری می کنیم. ( آثاری که دارای گواهی ثبت اختراع باشند در این بخش توانایی شرکت خواهند داشت.)

نوآوری : با ایده و اختراع تفاوت دارد، نوآوری به معنای معرفی محصولی جدید بوده و زمانی رخ می‌دهد که ایده به صورت محصول، فرآیند یا خدمتی به بازار عرضه شود را نوآوری نام گذاری می کنیم.

حوزه های جشنواره :

برق و کامپیوتر

فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی

مکانیک، مکاترونیک و هوافضا

متالوژی و صنایع

زیست فناوری ، پزشکی و داروسازی

مهندسی پزشکی

عمران، معماری و ساختمان

کشاورزی

نانو، شیمی و پلیمر

۱- مراحل و شرایط حضور در جشنواره :

۱-۱ تمامی شرکت کنندگان جهت ثبت نام در ابتدا با ایجاد حساب کاربری در پنل ثبت نام و سپس فعال سازی و تکمیل اطلاعات فردی و تحصیلی و سپس تکمیل فرم های ثبت نام بایستی اقدامات لازم را انجام دهند. (راهنمای ثبت نام را می توانید از صفحه ورود به سامانه ثبت نام دریافت نمایید.)

۱-۲ این جشنواره در بخش دانش آموزی متوسطه، دانشجویی و آزاد برگزار می شود. ( بخش دانش آموزی، دانش آموزان متوسطه اول و دوم و بخش دانشجویی و آزاد به افراد بالای ۱۸ سال اطلاق می شود.)

۱-۳ ثبت نام اولیه در این سامانه به معنی حضور قطعی در جشنواره نیست. طرح ها پس از داوری اولیه و کسب امتیاز لازم شرایط حضور در مرحله نهایی را کسب خواهند کرد.

۱-۴ هزینه ثبت نام داوری اولیه در جشنواره بین المللی¬خیام ۷۰ هزار تومان است که از بین تمامی طرح های ارسالی به دبیرخانه جشنواره، طرح هایی که امتیاز لازم برای حضور در جشنواره را داشته باشند جهت داوری حضوری دعوت خواهند شد. داوری اولیه پس از ارسال طرح به دبیرخانه به صورت غیر حضوری توسط داورهای مرتبط با کارگروه تخصصی مورد بررسی قرار می¬گیرد.

۱-۵ هزینه ثبت نام مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان است. شرکت کنندگانی که مجوز حضور در مرحله نهایی را کسب نمایند بایستی نسبت به تکمیل فرم های نهایی و پرداخت هزینه اقدام نمایند.


پذیرفتگان مرحله نهایی جهت دفاع حضوری در تاریخ ۱۶ الی ۱۸ اسفند ماه در تالار شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان بایستی حضور یابند.

۲- داوری طرح ها

۲-۱ معیار داوری مرحله اول بصورت زیر است:

۱-    میزان تازگی و نوآوری در سطح بین المللی

۲-    اهمیت طرح ارسالی در سطح ملی و بین المللی (آثار اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی)

۳-    طول عمر فناوری و یا دانش فنی طرح ارسالی

۴-    ظرفیت بازار و تجاری سازی طرح ارسالی

۵-    مستندات فرآیند از رشد و تکمیل طرح ارسالی

 

۲-۲ نحوه داروی طرح ها

در مرحله اول ثبت نام بعد از بارگذاری طرح ها درپنل ثبت نام توسط مخترع و یا نماینده تیم، مستندات ارسالی توسط دبیرخانه بررسی و صحت سنجی می شود. بعد از ارزیابی فنی طرح در صورت کسری در پرونده یا ایرادات فنی این موضوع به شرکت کننده اعلام می گردد.

در زمان ارزیابی، صحت ادعاهای شرکت کنندگان باید با توجه به مستندات ارسالی برای داوران محرز گردد. به مخترعان توصیه می شود در صورت امکان و موجود بودن، فیلم و عکس از طرح خود ارسال نمایند.

۲-۳ پس از رفع نواقص پرونده طرح به کمیسیون مربوطه ارجاع و طی بررسی های اولیه داوران شرایط حضور شرکت کنندگان بررسی و ارزیابی خواهد شد و نتیجه ارزیابی در پنل ثبت نام نمایش داده می شود.

۲-۴طرح های راه یافته به مرحله نهایی باید طبق زمانبندی مشخص شده از سوی دبیرخانه جشنواره نسبت به ثبت نام مرحله دوم اقدام نمایند و در تایخ ۱۶ الی ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ در محل برگزاری جشنواره واقع در سالن شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان جهت ارائه طرح، مستندات و همچنین داوری حضور به عمل آورند.

۲-۵تمامی طرح ها در ابتدا بنام شرکت کننده در سامانه ثبت می شود و تمامی مراحل داوری و پیشرفت طرح ها در پنل ثبت نام برای شرکت کننده قابل رویت می باشد.

۲-۶فرد ثبت نام کننده بعنوان معرف، رابط ویا نماینده تیم و طرح توسط دبیرخانه جشنواره شناخته می شود.

نکات ضروری :

به زمان بندی جشنواره از طریق وب سایت رسمی و شبکه های اجتماعی توجه لازم فرمایید. در صورت عدم توجه به زمان بندی عواقب آن بر عهده شرکت کنندگان خواهد بود.

عدم پرداخت هزینه در موعد مقرر موجبات حذف از جشنواره را باعث خواهد شد.

حضور نماینده و یا اعضای تیم های پذیرش شده در تاریخ 16الی 18 اسفند ماه 98 در دانشگاه صنعتی اصفهان جهت داوری نهایی ضروری می باشد.

صحت موارد مندرج در فرم و سایت جشنواره از اهمیت بالایی برخوردار است و مسئولیت آن به عهده نماینده و یا اعضای تیم خواهد بود.

این قوانین نسخه اولیه بوده و بروز رسانی خواهد شد.

شرایط داوری مرحله دوم ، اسکان ، تغذیه ، نحوه ارائه و حضور در نسخه بعدی قوانین به اطلاع شرکت کنندگان رسانده خواهد شد.عدم توجه به قوانین موجبات بروز مشکل برای شرکت کنندگان را پدید خواهد آورد.

-->